Month: December 2019

News

Следуваат постудени денови и претежено без врнежи

Денеска е четврток, 26 декември 2019 година, 360-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 5 дена. Сонцето…
News

Шилегов на прошетка низ Водно со децата од Дневниот центар за деца од улица

Корисниците од Дневниот центар за деца од улица од Шуто Оризари денеска заедно со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов го…
News

Боки денеска дојде на суд насмеан и не се жали на болки

Бојан Јовановски од Истражниот затвор во Шутка со доцнење од 20 минути со полициска придружба дојде на судењето за „Рекет”.…
Stars

Директорката на МНТ е казнета за случајот „Шверцери“: „Изненадена сум од одлуката, но нема да коментирам“

На вчерашната седница на Владата на Македонија е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот…
News

„Градинка за кучиња“ во Јужна Кореја

Дневниот центар за домашни миленици во градот Џеонгџи-до, Јужна Кореја е сè попопуларен во овој дел од земјата. Вработените во…
News

Зошто Божик не го слават сите во ист ден?

Многу христијански верници во светот денеска го слават Божик според Грегоријанскиот календар, додека помал дел од христијаните Божик го празнуваат…
News

Kај „Млечен“ се вози по ново сообраќајно решение

Почна да се спроведува новото сообраќајно решение за урбаната заедница „Владо Тасевски“ (потегот околу „Млечен“) . Сообраќајното решение, како што…
News

Денеска се слави заштитникот на занаетчиите – Свети Спиридон Чудотворец

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 декември. Денеска е Св. Спиридон Чудотворец. Свети Спиридон живеел во четвртиот век…
News

Временска прогноза за наредните денови: Во сабота промена на времето

Времето во Република Северна Македонија ќе променливо облачно и постудено со сончеви периоди. Во северните и североисточните делови на планините…
News

Спасовски со детали за пукањето во Бардовци – Нападот врз Мутков пресметка на криминални групи

На осомничената актерка и е определен куќен притвор бидејќи немала иста улога како и останатите, појасни обвинителката „И куќниот притвор…
Close
Close